UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU

STUDIA


BIBLIOTEKA

W zbiorach Sekcji Filologii Słowiańskiej znajduje się ponad 15.000 książek, 96 tytułów czasopism zagranicznych oraz 30 tytułów czasopism polskich. Księgozbiór reprezentują wydawnictwa z zakresu nauk humanistycznych, w szczególności z językoznawstwa i literaturoznawstwa slawistycznego i bałkanistycznego (bułgarskiego, chorwackiego, serbskiego, macedońskiego, czeskiego, tureckiego i albańskiego). Zapewniamy studentom wszystkie niezbędne do studiowania teksty źródłowe i opracowania, a także podręczniki do nauki języka. Ponadto biblioteka i pracownia komputerowa umożliwiają dostęp do gazet i książek w postaci elektronicznej. Zbiory biblioteczne są opracowane w ogólnouniwerstyteckim systemie elektronicznym Horizon i mogą być wyszukiwane przez katalog Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Godziny otwarcia wypożyczalni i czytelni:

poniedziałek – sobota: 10.00-18.00
niedziela: 10.00-16.00

Sekcja Filologii Słowiańskiej: tel. 61 829 46 83
kierownik sekcji: mgr Violetta Popiel-Machnicka

Wypożyczalnia: tel. 61 829 46 82

Pracownia Zbiorów Wydzielonych: tel. 61 829 46 97


W ramach Instytutu Filologii Słowiańskiej działają dwa koła naukowe:

Koło Naukowe Slawistów UAM

e-mail: knsuam@gmail.com

http://knsuam.wordpress.com/

Opiekunowie:

Dr Patryk Borowiak

Przewodnicząca:

Joanna Mueller


Słowiańskie Koło Artystyczne UAM

e-mail: ska.ifs.uam@gmail.com

http://skaifs.wordpress.com/

Opiekunowie:

Prof. Anna Gawarecka

Mgr Joanna Wolska


Najważniejsze inicjatywy kół naukowych IFS:


Festiwal Kultury Słowiańskiej POZNAN SLAVIC FEST

(dawniej znany jako Poznański Festiwal Piosenki Słowiańskiej)

            POZNAN SLAVIC FEST jest inicjatywą Koła Naukowego Slawistów Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM. Naszym celem jest promowanie kultury Słowian za pośrednictwem muzyki, literatury, języka, folkloru, tańców, kuchni i innych dóbr z obszaru całej Słowiańszczyzny, tworzonych przez ludzi z kraju i z zagranicy. Festiwal stał się trwałym elementem programu kulturalnego Poznania. PSF jest okazją nie tylko do zaprezentowania swych dokonań artystycznych przed publicznością, ale także daje możliwość spotkania ludzi z różnych regionów kraju, wymiany poglądów i doświadczeń.

KRÓTKA HISTORIA, czyli JAK TO SIĘ ZACZĘŁO:

…emocje były ogromne zarówno dla uczestników, jak i dla organizatorów, choć dla tych drugich zdecydowanie większe. Po raz pierwszy bowiem mieli za zadanie sprostać oczekiwaniom zespołów, solistów oraz tłumnie zgromadzonej publiczności. I udało się! Choć impreza miała charakter studencki, doskonale bawili się wszyscy, którzy przybyli posłuchać muzyki w duchu słowiańskim. Oczywiście na słuchaniu się nie skończyło i uczestnicy wciągnęli publiczność do wspólnego choro, które w takt bałkańskich rytmów, pląsało w Słodowni Starego Browaru. Oprócz wymiany doświadczeń, inspiracji i zawierania nowych znajomości, wszyscy mieli okazję zakosztować ukraińskiego piwa oraz kwasu chlebowego. Przysłowiowym gwoździem programu był występ Kwartetu Jorgi, który w oparach kadzideł, przeniósł publiczność do magicznej krainy dźwięków dawnej Słowiańszczyzny. Dla jednych był to moment do refleksji nad własnymi korzeniami, dla innych okazja do zapoznania się z bogatym i oryginalnym instrumentarium, zaprezentowanym przez zespół. Idea promowania słowiańskiej kultury poprzez muzykę, taniec i śpiew została zapoczątkowana…

I tak nieprzerwanie od dziewięciu lat, to na Dziedzińcu w CK „Zamek”, to w poznańskich klubach, bawimy się w rytmie słowiańskich nut. Grali już u nas m.in.: The Blin’s, Żywiołak, Caci Vorba, Malczyki, Bałkany Śpiewają, Slovian’sky, DVA, Tsigunz Turbo Balkan Groove .

Koordynatorem Festiwalu jest dr Patryk Borowiak (patryk@amu.edu.pl).

http://pfps.wordpress.com/


BALKAN FILM FEST

Instytut Filologii Słowiańskiej UAM od 2011 roku jest organizatorem Festiwalu Filmowego „Balkan Film Fest”. Festiwal wpisuje się w mapę kulturalną wielu polskich miast. Organizatorzy kierują się chęcią ukazania widzom różnorodności i wysokiego poziomu artystycznego kinematografii krajów z Półwyspu Bałkańskiego (Macedonia, Albania, Serbia, Chorwacja, Bośnia, Bułgaria). To niezwykła, ciągle nieznana, a zarazem niedoceniana, w Polsce kinematografia. Co roku wybierane są filmy, które w niełatwych czasach transformacji oferują odbiorcom świeże i czasami zaskakujące ujęcia otaczającej rzeczywistości.  Festiwal organizują mgr Zvonko Dimoski, dr Joanna Dobosiewicz, dr Natalia Długosz i mgr Stanisława Kostić.

https://www.facebook.com/pages/Balkan-Film-Fest/165455193510509


Studencko-doktorancka konferencja naukowa Słowianie, my lubim…

e-mail: slowianiemylubim@gmail.com


Czasopismo studencko-doktoranckie Balkan United 

http://balkanunited.wordpress.com/

e-mail: balkanunited@gmail.com

-->