UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU

REKRUTACJA DODATKOWA 2019

WPADNIJ NA STUDIA LICENCJACKIE 2019/2020
SERBISTYKA I BUŁGARYSTYKA

REKRUTACJA DODATKOWA - ZAPISY DO 12.09.2019

LIMIT MIEJSC: 20

Poznaj dwa niezwykłe kierunki w ramach studiów slawistycznych!

SERBISTYKA

BUŁGARYSTYKA

SERBISTYKA – O CO TU CHODZI?

Fascynują Cię filmy Emira Kosturicy? A może wzruszasz się przy bałkańskich rytmach, a na twojej playliście królują piosenki Gorana Bregovića?

Bałkany to różnorodny i kolorowy tygiel kulturowy nieporównywalny z żadnym innym miejscem w Europie. Studiując serbistykę zyskujesz do niego dostęp, jakiego nie ma przeciętny fan tamtejszej kultury. Przy okazji łatwiej dogadasz się również podczas wakacji w Chorwacji, a także przemierzając Bośnię czy Czarnogórę.

„Jeden język – trzy ego” - tak niektórzy określają różnice pomiędzy różnymi językami bałkańskimi. To pokazuje, jak złożona i warta poznania jest przeszłość i teraźniejszość w regionie. Jednak z punktu widzenia studiów slawistycznych, jeden język serbsko-chorwacki przestał istnieć dopiero w momencie podziału Jugosławii. Chcesz lepiej zrozumieć tę historię? Zapisz się na nasze studia! To również element programu studiów na kierunku serbistyki.

Czytaj więcej

Zwiń

Chcesz lepiej poznać dzieje i kulturę tego regionu? To również element programu studiów na kierunku serbistyka.

SERBISTYKA – ODPOWIEDZI NA NURTUJĄCE PYTANIA

Q: Czy muszę znać język, żeby zacząć studia?

A: Lektorat języka serbskiego prowadzą wyłącznie doświadczeni w pracy dydaktycznej i nauczaniu języka serbskiego jako obcego native speakerzy oraz wysoko wyspecjalizowani nauczyciele akademiccy.

Przez pierwsze dwa lata studiów Studenci najwięcej czasu w murach Instytutu Filologii Słowiańskiej spędzają z mgr Aną Samardžić oraz mgr Stanislavą Kostić – nieocenioną lektorką i tłumaczką języka serbskiego, która wykształciła już 15 generacji Studentów serbistyki, co oznacza, że łącznie ponad 200 osób nauczyła biegle posługiwać się jej ojczystym językiem oraz zaszczepiła w nich miłość do wszystkich krajów i narodów byłej Jugosławii. Ogromną i niesłabnącą popularnością cieszy się także prowadzony przez nią warsztat tłumacza, na który uczęszczają studenci oraz słuchacze wszystkich specjalizacji i kierunków.

Q: Czy w ramach studiów odbywają się wyjazdy na Bałkany?

A: Dzięki podpisanym umowom o współpracy z Uniwersytetami w Nowym Sadzie oraz Belgradzie studenci mają możliwość odbycia staży naukowych i części studiów (w ramach programów międzynarodowej wymiany studenckiej) na renomowanych uczelniach serbskich. Regularnie organizujemy także wyjazdy studyjne i liczne wycieczki na Południe oraz wyprawy naukowo-turystyczne. Działamy też w ramach programu Erasmus+.

Q: Czego nauczę się na tym kierunku?

A: Poznasz różnice między językami słowiańskimi na poziomach strukturalnym i semantycznym. Dowiesz się, co łączy, a co różni od Serbii kraje sąsiednie i skąd biorą się te podobieństwa i różnice. Moduł literacki obejmuje głównie literaturę serbską, ale można również dowiedzieć się sporo o literaturach innych krajów słowiańskich.

Założeniem studiów I stopnia na kierunku serbistyka jest uzyskanie podstawowej wiedzy z zakresu języka, literatury i kultury Serbii oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej, a także zdobycie interdyscyplinarnych kompetencji pozwalających na wykorzystanie wiedzy o języku i jego znajomości w różnorodnych dziedzinach nauki czy życia społecznego (kompetencja międzykulturowa i komunikacyjna).

Q: Na jakim poziomie będę znać język serbski po studiach licencjackich?

Program studiów jest nastawiony na opanowanie języka serbskiego na poziomie biegłości B2 (według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy) oraz posługiwanie się językiem specjalistycznym na poziomie podstawowym. Równolegle poznasz drugi język obcy na poziomie podstawowym, czyli B1.

SERBISTYKA – SPECJALIZACJE I PERSPERKTYWY

Do wyboru masz dwie fascynujące specjalizacje, które dają zupełnie różne możliwości pracy:

Specjalizacja 1: Przekład funkcjonalny

To coś dla Ciebie, jeśli marzysz o przybliżeniu polskim czytelnikom serbskiej literatury lub chcesz być tym, kto tłumaczy wybitne filmy z regionu byłej Jugosławii.

Absolwenci tej specjalizacji najczęściej znajdują pracę w wydawnictwach, redakcjach, środkach masowego przekazu czy w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury Bałkanów.

Specjalizacja 2: Turystyka kulturowa

Jeśli wolisz poznawać Bałkany na miejscu, to najlepszą drogą do tego będą studia o specjalizacji turystyki kulturowej. Dzięki nim będziesz mógł ciekawie i z pewnością siebie opowiadać turystom o zabytkach kultury, historii czy religii regionu.

To idealna specjalizacja dla tych, którzy kochają podróżować i chcą pracować w biurach turystycznych, a także dla pracowników misji, organizacji międzynarodowych czy placówek dyplomatycznych.


ZAPISY W RAMACH DODATKOWEJ REKRUTACJI DO 12.09.2019

SKŁADANIE DOKUMENTÓW 13-19 WRZEŚNIA

BUŁGARYSTYKA – O CO TU CHODZI?

Co powstało na styku orientalnej Turcji z Rumunią, zanurzoną w starożytności Grecją i bałkańskim tyglem reprezentowanym przez Serbię i Macedonię? Jeśli fascynuje Cię historia Południa, ale ta mniej znana niż w licealnej książce od historii to na pewno zaintrygują cię dzieje Bułgarii!

Jeśli chodzi o działanie nieprzerwanie pod tą samą nazwą, to Bułgaria jest pod tym względem najstarszym państwem w Europie. Z kolei Sofia to drugie najstarsze miasto kontynentu z historią sięgającą 7 tysięcy lat. Po Grecji i Włoszech to właśnie w Bułgarii znajdują się najcenniejsze stanowiska archeologiczne, dlatego bułgarystyka może spodobać się także tym, którzy wahają się między filologią a archeologią. Poznawanie dawnych kultur to w pewnym sensie także archeologia.

Ale Bułgaria to nie tylko przeszłość. Nadal przyciąga ona jako kraj oferujący jedne z najpopularniejszych win w Europie, sycące dania o bałkańskim rodowodzie i najpiękniejsze plaże kontynentu. To nieoczywista mieszanka kultur na styku tego, co Wschodnie ze światem Zachodu. Kraj zamieszkiwany do dziś przez wyznawców tradycyjnych religii plemiennych, prawosławnych, jak i Turków czy Romów. Poniżej poznasz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez kandydatów pytania.

Czytaj więcej

Zwiń

BUŁGARYSTYKA – ODPOWIEDZI NA NURTUJĄCE PYTANIA

Q: Od kiedy bułgarystyka figuruje w ofercie studiów UAM?

A: Bułgarystyka została uruchomiona w 1988 roku jako pierwszy kierunek w ówczesnej Katedrze Filologii Słowiańskiej UAM w Poznaniu.

Q: Jakie specjalizacje mam do wyboru w ramach bułgarystyki?

A: Do wyboru masz dwie specjalizacje: przekład funkcjonalny i turystykę kulturową. Zdecyduj, czy bardziej interesuje Cię praca w zaciszu archiwów i bibliotek, czy raczej w terenie, pomiędzy turystami lub dyplomatami.

Q: W jakim stopniu nauczę się języka bułgarskiego?

A: Po studiach licencjackich możesz liczyć na znajomość bułgarskiego na poziomie B2 (według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy), czyli umożliwiającym swobodną komunikację. Dodatkowo nauczysz się drugiego języka na poziomie podstawowym, czyli B1.

Nauczysz się języka bułgarskiego od podstaw (lub zaczniesz z poziomu, na którym aktualnie jesteś), doskonaląc jednocześnie umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym (do wyboru: rosyjski, hiszpański, włoski, niemiecki, angielski lub francuski).

Q: Kto będzie mnie uczył języków obcych?

A: Na tym wydziale będą cię uczyć tylko native speakerzy z doświadczeniem w nauczaniu bułgarskiego jako języka obcego. Tego nie ma w szkole językowej. Lektorzy zwracają uwagę, by uczyć nie tylko o języku, ale w tym samym zakresie także o kulturze Bułgarii i wszystkich zamieszkujących ją nacji. Nie będziesz się nudzić i poznasz Bułgarię od wielu stron. Równolegle poznasz specyfikę kulturową różnorodnego i intrygującego regionu, jakim są Bałkany.

Q: Czy studia licencjackie oferują wyjazdy zagranicę lub staże?

A: Dzięki podpisanym umowom o współpracy z Uniwersytetem w Płowdiwie, Uniwersytetem w Sofii oraz Uniwersytetem w Warnie, studenci poznańskiej bułgarystyki od lat korzystają z niezwykle atrakcyjnych ofert staży naukowych, części studiów i praktyk zawodowych (w ramach prężnie działających programów międzynarodowej wymiany studenckiej).Regularnie organizujemy także wyjazdy studyjne i liczne wycieczki na Południe oraz wyprawy naukowo-turystyczne. Działamy też w ramach programu Erasmus+.

BUŁGARYSTYKA – SPECJALIZACJE I PERSPERKTYWY

Do wyboru masz dwie fascynujące specjalizacje, które dają zupełnie różne możliwości pracy:

Specjalizacja 1: Przekład funkcjonalny

Dzięki specjalizacji „turystyka kulturowa”, już na poziomie licencjata bułgarystyki będziesz miał wiedzę o języku, literaturze i kulturze, która pozwoli ci pracować w turystyce, ośrodkach kulturalnych czy naukowych związanych z tym regionem.

Absolwenci tej specjalizacji najczęściej znajdują pracę w wydawnictwach, redakcjach, środkach masowego przekazu czy w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury Bałkanów.

Specjalizacja 2: Turystyka kulturowa

Jeśli chcesz zająć się tłumaczeniem książek, filmów czy podtrzymywaniem kontaktów międzynarodowych nie przeocz drugiej specjalizacji „przekład funkcjonalny”, która da Ci niezbędne narzędzia do tłumaczenia tekstów bułgarskich i filmów, przekładów dzieł klasycznych czy podstawowych zasad edytorskich.

To idealna specjalizacja dla tych, którzy kochają podróżować i chcą pracować w biurach turystycznych, a także dla pracowników misji, organizacji międzynarodowych czy placówek dyplomatycznych.


ZAPISY W RAMACH DODATKOWEJ REKRUTACJI DO 12.09.2019

SKŁADANIE DOKUMENTÓW 13-19 WRZEŚNIA